iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://cs.wikipedia.org/wiki/Avicii
Avicii – Wikipedie Přeskočit na obsah

Avicii

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Avicii
Tim Bergling v roce 2014
Tim Bergling v roce 2014
Základní informace
Rodné jménoTim Bergling
PřezdívkyAvicii, Tim Berg
Narození8. září 1989
Stockholm
ŠvédskoŠvédsko Švédsko
PůvodŠvédsko
Úmrtí20. dubna 2018 (ve věku 28 let)
Maskat
OmánOmán Omán
Příčina úmrtísebevražda
Místo pohřbeníKostel Hedviky Eleonory
ŽánryHouse
Dance
Electro house
Pop music
PovoláníDJ, Producent
Nástrojemixér
Aktivní roky2006–2018
VydavatelEMI
Významná dílaTrue
Stories
TIM
OceněníAmerican Music Awards
Světové hudební ceny
Platinová kytara
Teen Choice Awards
Billboard Music Award
… více na Wikidatech
Partner(ka)Emily Goldberg (2011–2013)
RodičeKlas Bergling a Anki Lidén
PříbuzníAnton Körberg a Linda Bergling (sourozenci)
PodpisPodpis
Webwww.avicii.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Avicii (občanským jménem Tim Bergling, 8. září 1989 Stockholm, Švédsko20. dubna 2018 Maskat, Omán) byl švédský DJ nominovaný na cenu Grammy, remixer a hudební producent. Jeho debutový singl, „Seek Bromance“, se držel v žebříčcích Top 20 v mnoha zemích, včetně Velké Británie, Belgie, Nizozemska a rodného Švédska.

V roce 2011 vydal singl „Levels“, který okamžitě obsadil žebříčky Top 10 ve Velké Británii, Irsku, Rakousku, Dánsku, Nizozemsku, Německu, Řecku a Švédsku; téhož roku se také umístil na 6. místě žebříčku Top 100 DJ's vyhlašovaným časopisem DJ Mag. Od té doby se držel na předních příčkách tohoto prestižního časopisu.

Svou hudbu vytvářel v počítačovém programu FL Studio, který je velmi oblíben pro svou jednoduchost.

Život a kariéra

[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 8. září 1989 ve Stockholmu ve Švédsku. V hudebním průmyslu se objevil roku 2008, kdy mu bylo 18 let, kompilací remixu titulního motivu videohry Lazy Jones. To vedlo k vydání jeho první nahrávky ve Strike Recordings, nazvané „Lazy Lace“.

V roce 2010 začal spolupracovat se švédským DJ Johnem Dählbäckem a vydali song nazvaný „Don't Hold Back“. Kromě toho začal pracovat se světoznámými DJi jako je Tiësto a Sebastian Ingrosso. V říjnu 2010 podepsal smlouvu s EMI. Přestože jeho práce byla zaměřena zejména na elektronickou hudbu, EMI vydalo vokálovou verzi songu „Bromance“, pojmenovanou „Seek Bromance“.

V roce 2011 vydal společně s Davidem Guettou song „Sunshine“, který získal nominaci na cenu Grammy jako nejlepší taneční skladba. V téže době také vydal skladbu „Levels“, která se dočkala hned několika verzí a vynesla jej na vrchol jeho kariéry. Dne 14. září 2013 Avicii vydal své první studiové album s názvem True s přední skladbou „Wake Me Up“ (ft. Aloe Blacc).

Dne 20. dubna 2018 byl Bergling nalezen mrtvý ve svém hotelovém pokoji v ománském Maskatu, kde trávil dovolenou a čerpal energii k další tvorbě. Příčina úmrtí nebyla v té době známa. O den později, 21. dubna 2018, vyloučila ománská policie smrt následkem spáchání trestného činu. Jeho rodina pak dne 26. dubna 2018 zveřejnila dopis, kde Bergling uvádí, že nemohl nalézt smysl života, štěstí a chce nalézt klid. Prvního května bylo potvrzeno, že příčina smrti Berglinga byla sebevražda. Podle zdrojů se úmyslně pořezal skleněným střepem a v důsledku vysoké ztráty krve zranění podlehl.[1][2]

Před svou cestou do Ománu pracoval na novém albu a po jeho dokončení se rozhodl pro krátký odpočinek u moře. Album však před svou smrtí nestihl vydat. Prezident nahrávací společnosti Geffen Records Neil Jacobson, se kterým Tim spolupracoval již od skladby „Levels“, pronesl, že se jedná o jeho nejlepší hudbu za posledních několik let. Dne 5. 4. 2019 bylo oznámeno vydání alba s názvem „Tim“, který vybrala jeho rodina (rozdělané písničky dodělali umělci, kteří s ním spolupracovali). Úplně poslední skladba, na které Tim na sklonku svého života pracoval, se jmenuje „SOS“ (feat. Aloe Blacc)

V reakci na jeho úmrtí označil Armin van Buuren Berglinga za „Mozarta elektronické hudby“.[3]

Diskografie

[editovat | editovat zdroj]
Podrobnější informace naleznete v článku Diskografie Aviciiho.
Aviciiho logo
  • True (2013)
  • Stories (2015)
  • TIM (2019)

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]