Umělec
„Umělci jsou osoby, jež vytvářejí či interpretují umělecká díla s tím, že se touto prací živí či o to usilují. Tvorba uměleckých děl je zásadní součástí jejich života a svou činností přispívají k rozvoji umění a kultury. Umělcem je ten, kdo je za umělce považován, a to bez ohledu na to, zda je pracovně vázán k profesním uměleckým subjektům.“
„Umělcem se rozumí každá osoba, která vytváří umělecká díla nebo se svou interpretací podílí na vytváření nebo znovuvytváření uměleckých děl, která považuje svou uměleckou tvorbu za hlavní součást svého života, která tímto způsobem přispívá k rozvoji umění a kultury a která je uznávána nebo se snaží, aby byla uznávána za umělce, ať již je nebo není v jakémkoliv pracovním svazku nebo jakémkoliv sdružení.“
Umělec je osoba, která se věnuje (v uměleckém kontextu) malířství, sochařství, herectví, tanci, psaní, tvorbě filmů, poezie, hudby či videoher[2][3] nebo jakýmkoliv jiným uměleckým profesím.
Patronem umělců (zejména malířů) je sv. Lukáš. Patronkou muzikantů je sv. Cecílie.
Roku 2004 v Kanadě vznikl mezinárodní den umělců, který se slaví 25. října.[4]
Odkazy
editovatReference
editovat- ↑ Doporučení týkající se postavení umělců [online]. Bělehrad: UNESCO, 1980-10-27. Dostupné online. (anglicky, španělsky, francouzsky) – Anglická verze též dostupná zde.
- ↑ CHVALÍČEK, Jaromír. Americká vláda uznala hry za umění. BonusWeb.cz [online]. 2011-05-11. Dostupné online.
- ↑ VNOUČEK, Petr. Videohry jsou umění, rozhodlo slavné muzeum. Tohle je prvních 14 exponátů. Reflex [online]. 2012-12-04. Dostupné online.
- ↑ International Artist's Day: Read to know about history and significance. Free Press Journal [online]. [cit. 2023-05-30]. Dostupné online. (anglicky)
Související články
editovatExterní odkazy
editovat- Obrázky, zvuky či videa k tématu umělec na Wikimedia Commons
- Téma Umělec ve Wikicitátech
- Slovníkové heslo umělec ve Wikislovníku