iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.
iBet uBet web content aggregator. Adding the entire web to your favor.



Link to original content: http://bs.wikipedia.org/wiki/Šri_Lanka
Šri Lanka - Wikipedia Idi na sadržaj

Šri Lanka

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Demokratska Socijalistička Republika Šri Lanka
இலங்கை ஜனநாயக சமத்துவ குடியரச
Zastava Šri Lanke Grb Šri Lanke
Zastava Grb
Himna"Sri Lanka Matha"
Položaj Šri Lanke na karti
Položaj Šri Lanke
Glavni grad Sri Jayawardenepura Kotte
Najveći grad Colombo
Službeni jezik sinhala, tamilski
Državno uređenje  
• Predsjednik
Gotabaya Rajapaksa
• Predsjednik vlade
Mahinda Rajapaksa
Zakonodavstvo
Nezavisnost 4. februar 1948. 
Površina
• Ukupno
65.610 km2 (122.)
• Vode (%)
4,4
Stanovništvo
• Ukupno
19.668.000 (52.)
310/km2 
Valuta šrilančanski rupi
Vremenska zona UTC +5:30
Pozivni broj +94
Internetska domena .lk

Šri Lanka, službeno Demokratska Socijalistička Republika Šri Lanka, ostrvska je država u južnoj Aziji. Zauzima ostrvo Šri Lanku (u prošlosti zvano i Cejlon), te nekoliko manjih ostrva u Indijskom okeanu. Nalazi se jugozapadno od Bengalskog zaliva te jugoistočno od Arapskog mora. Geografski je odvojena od Indijskog potkontinenta Manarskim zalivom i Palkovim moreuzom. Sri Jayawardenepura Kotte je glavni grad države, a Colombo je najveći grad i ekonomska prijestolnica države.

Geografija

[uredi | uredi izvor]

Većinu zemlje zauzimaju nizine i brežuljkasta područja. Planine se nalaze samo u unutrašnjosti ostrva, s najvišim vrhom Pidurutalagala (2.524 m). Klima je monsunska.

Historija

[uredi | uredi izvor]

Pretpostavlja se da su se danas većinski Singalezi doselili na Šri Lanku pred kraj 6. vijeka p. n. e.. Nakon što se u 3. vijeku p. n. e. iz Indije prenio Budizam nastale su značajne civilizacije sa središtima u Anuradhapuri (oko 200. p. n. e. – oko 1000. p. n. e.) i Polonnaruwi (oko 1070. p. n. e. – 1200. p. n. e.).

Na ostrvo su se s indijskog kopna doselili i Tamili koji su se nastanili uglavnom na sjeveru i duž obale. Broj doseljenika i vrijeme migracije su još uvijek predmet rasprave. Singalezi i Tamili povremeno su se sukobljavali oko prevlasti na ostrvu.

Prvi evropski kolonizatori, Portugalci u 16. i Holanđani u 17. vijeku ograničili su se na zauzimanje obalnih područja, a unutrašnjost je ostala uglavnom nezavisna kao i njen glavni grad u Kandyju. Cijelo ostrvo postalo je dio Britanskog Imperija 1796.

Nakon nezavisnosti dominantnu ulogu u politici zemlje imala je singaleška većina, što je dovelo do nezadovoljstva Tamila i njihove otvorene pobune 1983. pod vodstvom gerilske skupine Tamilskih tigrova. Prekid vatre između Vlade i pobunjenika traje od 2001.

Šri Lanka je jedna od zemalja najteže pogođenih cunamijem u decembru 2004. Poginulo je više od 30.000 ljudi.

Stanovništvo

[uredi | uredi izvor]

Dvije najveće zajednice su Singalezi, uglavnom Budisti (75%) i Tamili čija je religija tradicionalno Hinduizam (18%). Na ostrvu živi i značajna sunitska muslimanska zajednica (7%) čiji pripadnici govore tamilskim jezikom.

Ekonomija

[uredi | uredi izvor]
Izvoz Šri Lanke

Za ekonomiju Šri Lanke tradicionalno najznačajniju ulogu ima plantažna poljoprivreda (čaj, guma, cimet). Nakon liberalizacije i privatizacije ekonomije u prošla dva desetljeća u prvi plan je izbila tekstilna industrija i proizvodnja hrane, kao i snažni uslužni sektor (finansije, telekomunikacije). BDP po stanovniku u 2004. bio je oko 4.000 USD, mjereno po PPP-u.

Saobraćaj

[uredi | uredi izvor]

Članci o saobraćajnoj infrastrukturi: